Często zadawane pytania dotyczące zapłodnienia in vitro

często zadawane pytania pięć 1
Napisany przez Laurence

Jako najczęściej stosowana na świecie technologia wspomaganego rozrodu dla par starających się o dziecko, nie jest zaskakujące, że istnieje wiele pytań dotyczących zapłodnienia in vitro (IVF)!

Wybraliśmy dla Państwa najczęściej zadawane pytania:

  • Na czym polega zabieg zapłodnienia in vitro i jak działa?
  • Czy procedura zapłodnienia in vitro jest bolesna?
  • Jak długo trwa zajście w ciążę po zapłodnieniu in vitro?

1. Czym jest i jak działa zapłodnienie in vitro?

Zapłodnienie in vitro jest najskuteczniejszą i najpowszechniej stosowaną metodą leczenia niepłodności na świecie.

IVF to sekwencja procedur obejmujących zapłodnienie komórki jajowej poza ciałem kobiety w specjalistycznym laboratorium. Często przeprowadza się ją po niepowodzeniu innych metod starania się o ciążę.

Na początku zwykle przepisywane są leki na płodność, które pomagają stymulować rozwój komórki jajowej. Nawet jeśli kobieta nie ma problemów z owulacją, leki pomagają wyprodukować więcej niż jedną komórkę jajową, co poprawia wskaźnik ciąż. Zazwyczaj pobiera się od 10 do 20 komórek jajowych z jajników za pomocą małej igły. Zdrowe, dojrzałe jajeczka są mieszane ze specjalną pożywką i plemnikami w specjalistycznym laboratorium w celu ich zapłodnienia. Średnio około dwie trzecie pobranych komórek jajowych jest wystarczająco dojrzałych do zapłodnienia.

Istnieją dwa sposoby zapłodnienia komórki jajowej:

  • Konwencjonalna inseminacja, w której jajeczko i plemniki są łączone w szklanej szalce Petriego, a następnie inkubowane.
  • Drugą opcją jest wewnątrzcytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika (ICSI), w którym plemnik jest wstrzykiwany do komórki jajowej za pomocą igły i zaawansowanego mikroskopu operacyjnego. ICSI stosuje się w około 70% przypadków, gdy zapłodnienie jest mniej prawdopodobne z powodu takich czynników, jak słaba jakość nasienia lub wcześniejsze niepowodzenie IVF.

Zespół IVF (lekarze i embriolodzy) zdecyduje, którą metodę zastosować w oparciu o wiele czynników związanych z parą poddającą się IVF. Obie metody mają w przybliżeniu taki sam wskaźnik powodzenia.

Po rozwinięciu się zarodków są one badane i oceniane przez specjalistę ds. zarodków. Do transferu wybierany jest zarodek najwyższej jakości; pozostałe zarodki dobrej jakości mogą zostać zamrożone do późniejszego wykorzystania. Transfer zarodka odbywa się zwykle 5 lub 6 dni po pobraniu komórek jajowych, ale czasami wcześniej, drugiego lub trzeciego dnia. Pojedynczy zarodek jest zwykle przenoszony do macicy, aby uniknąć ciąży mnogiej, która niesie ze sobą większe ryzyko powikłań dla dzieci i matek. Oczekuje się, że w ciągu dnia lub dwóch zarodek wykluje się i zagnieździ w wyściółce macicy, gdzie będzie kontynuował rozwój płodu.

Około 12 dni po transferze zarodka zostanie przeprowadzony test ciążowy z krwi, a jeśli ciąża zostanie potwierdzona, zostanie Pani poddana kolejnym badaniom krwi i ewentualnie badaniom ultrasonograficznym w celu potwierdzenia żywotności i ewentualnej ciąży mnogiej. Jeśli w 9-10 tygodniu ciąża będzie przebiegać prawidłowo, zostanie Pani skierowana z powrotem do swojego położnika!

Aby dowiedzieć się więcej o całym procesie, proszę przeczytać nasz artykuł: Jak działa IVF, krok po kroku?

2. Czy procedura IVF jest bolesna?

Nie.

Istnieje kilka etapów procesu zapłodnienia in vitro, które mogą powodować niewielki dyskomfort, jak opisano poniżej. Bardzo rzadko zdarza się, aby odczuwany ból był większy niż niewielki.

Większość leków wspomagających płodność podaje się we wstrzyknięciach. Obecnie stosuje się łatwą do podania technologię – taką jak długopis – co stanowi ulepszenie w stosunku do tych podawanych kilka lat temu

Pobranie komórek jajowych to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu komórek jajowych z jajników. Używana jest mała igła, która przechodzi przez górną część pochwy do jednego jajnika, a następnie do drugiego. Anestezjolog będzie ściśle monitorował Pani sedację dożylną i nie powinna Pani odczuwać bólu ani dyskomfortu podczas trwającego mniej niż 30 minut procesu.

W dniu zabiegu może Pani odczuwać lekkie skurcze, które zwykle ustępują następnego dnia. Może Pani odczuwać uczucie pełności i/lub ucisku spowodowane powiększeniem się jajników w wyniku stymulacji jajników, które może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Transfer zarodka wykorzystuje miękki, elastyczny, cienki cewnik do przeniesienia zarodka do macicy. USG jamy brzusznej zapewnia, że końcówka cewnika umieszcza zarodek w najlepszym miejscu do implantacji. Ból i dyskomfort są rzadkie, a doświadczenie porównywane jest do wymazu z pochwy.

3. Jak długo trwa zajście w ciążę po zapłodnieniu in vitro?

Cykl IVF trwa około dwóch miesięcy. Kobiety poniżej 35 roku życia zajdą w ciążę i urodzą dziecko po pierwszym pobraniu komórek jajowych do zapłodnienia in vitro i późniejszym transferze zarodków w około połowie przypadków.

Kobiety, które nie zajdą w ciążę po pierwszym cyklu IVF, nadal mają bardzo duże szanse na zajście w ciążę podczas drugiego i trzeciego cyklu IVF, a nawet więcej. Wiele czynników wpływa na Pani zdolność do zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka dzięki IVF. Lekarz zazwyczaj może powiedzieć, dlaczego nie zachodzi Pani w ciążę i wyjaśnić Pani szanse na urodzenie dziecka dzięki IVF.

Wiek jest czynnikiem, który najbardziej wpływa na wskaźnik powodzenia zapłodnienia in vitro. Średni odsetek urodzeń dzięki IVF w zależności od wieku wynosi :

  • 10% dla kobiet w wieku poniżej 35 lat
  • 3% dla kobiet w wieku od 35 do 37 lat
  • 1% dla kobiet w wieku od 38 do 40 lat
  • 7% dla kobiet w wieku od 40 do 42 lat
  • 10% dla kobiet w wieku powyżej 42 lat

Oprócz tych statystyk należy zauważyć, że skumulowany wskaźnik powodzenia żywych urodzeń wzrasta wraz z dodatkowymi cyklami IVF dla wszystkich kobiet. Jednak wskaźnik sukcesu pozostaje niższy u starszych kobiet. Co więcej, Centrum Kontroli Chorób (CDC) zaobserwowało ostatnio, że wskaźnik powodzenia zapłodnienia in vitro dla każdej kategorii wiekowej wzrósł w ostatnich latach wraz z poprawą technik i doświadczenia,

Powinna Pani również być w stanie zapytać każdą klinikę leczenia niepłodności, jaki jest jej wskaźnik skuteczności IVF. Proszę pamiętać, że wskaźniki skuteczności klinik różnią się w zależności od charakterystyki ich pacjentów i indywidualizacji opieki nad pacjentem, więc nie powinien to być jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kliniki leczenia niepłodności.

Wielu parom nie udaje się za pierwszym razem, a kontynuowanie cykli IVF często wiąże się z zakupem oddzielnego cyklu leczenia za każdym razem, gdy nie działa. Podczas gdy większość pacjentów decyduje się na finansowanie leczenia po jednym cyklu na raz, wybór planu obejmującego wiele cykli daje większą szansę na sukces IVF i niższy koszt za cykl.

Skorzystaj z BEZPŁATNEJ oceny!

Na żądanie i
bez żadnych zobowiązań z Twojej strony.

100% bezpłatna konsultacja. Analizujemy Twoją sytuację, potrzeby i oczekiwania. Oszacujemy budżet potrzebny na : Lot + Hotel + Taxi + Leczenie.

Przez cały czas zachowujesz pełną kontrolę nad procesem. Całkowity spokój ducha.

O autorze

Laurence

Nazywam się Laurence Tung. Jestem pisarzem medycznym z wiedzą naukową w kilku dziedzinach. Ostatnio zajmowałem się takimi obszarami terapeutycznymi jak reumatologia i hipercholesterolemia. Mam również doświadczenie w genomice, epigenetyce, biologii molekularnej i biochemii. Pomagam tej stronie publikować wysokiej jakości artykuły na temat turystyki medycznej.

‍👩‍⚕ UZYSKAJ BEZPŁATNĄ WYCENĘ ➡️