Jak działa zapłodnienie in vitro? jest 8 etapów!

w ciąży 193839_640 1
Napisany przez Laurence

Czy słowa “zapłodnienie in vitro” (IVF) wywołują u Państwa dreszcze? Cóż, nie ma się czego obawiać, ponieważ zapłodnienie in vitro istnieje już od 40 lat i jest obecnie powszechnie stosowane na całym świecie, aby pomóc przyjść na świat zdrowym dzieciom.

Interwencje i technologie medyczne są obecnie często stosowane we wszystkich rodzajach procedur medycznych, a IVF jest tylko jedną z nich, która może przyczynić się do szczęśliwego wyniku.

IVF w dosłownym tłumaczeniu oznacza “zapłodnienie w szkle”, z tą różnicą, że dziś nie jest to już szkło, a plastik. Proces polega na zapłodnieniu komórki jajowej plemnikiem w inkubatorze poza ciałem, a następnie przeniesieniu najlepszego zarodka do macicy kobiety. Cały proces, aż do etapu transferu zarodka, trwa zazwyczaj od trzech do czterech tygodni.

Jeśli po wstępnej konsultacji (badaniu i diagnozie) specjalista stwierdzi, że zapłodnienie in vitro jest dla Państwa najlepszym rozwiązaniem, poniżej znajdą Państwo 8 etapów leczenia in vitro:

  • Etap 1: Rozpoczęcie leczenia
  • Etap 2: Stymulacja jajników
  • Etap 3: Rozpoczęcie iniekcji
  • Etap 4: Pobranie komórek jajowych i plemników
  • Etap 5: Zapłodnienie (inseminacja) i rozwój zarodka
  • Etap 6: Transfer zarodka
  • Etap 7: Faza lutealna
  • Etap 8: Test ciążowy

Oto szczegóły krok po kroku:

Etap 1: Rozpoczęcie leczenia

Podczas regularnego cyklu miesiączkowego hormony przysadki mózgowej – hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FSH) – współpracują ze sobą w celu wzrostu i uwolnienia komórki jajowej z wypełnionego płynem pęcherzyka w jajniku. Podczas gdy wiele pęcherzyków zaczyna rosnąć każdego miesiąca, tylko jeden stanie się wystarczająco dojrzały, aby owulować. Owulacja (uwolnienie komórki jajowej z jajnika) jest wywoływana przez wzrost LH na około dwa tygodnie przed rozpoczęciem miesiączki.

Z drugiej strony, podczas cyklu IVF w Hiszpanii pożądane jest, aby kilka komórek jajowych dojrzewało w tym samym czasie dzięki zastrzykom FSH, z zastrzykiem wyzwalającym, podawanym w celu dojrzewania rozwijających się komórek jajowych przed pobraniem. Stąd potrzeba “supresji przysadki mózgowej”.

Istnieją różne formy leczenia IVF: z supresją przysadki przed rozpoczęciem stymulacji (czasami nazywaną “długą regulacją”) oraz z supresją przysadki po rozpoczęciu stymulacji (czasami nazywaną “cyklem antagonistycznym”).

Specjalista prowadzący leczenie wybierze typ cyklu najlepiej odpowiadający Państwa indywidualnym potrzebom.

Koordynator ds. płodności udzieli Pani szczegółowych informacji na temat konkretnego cyklu leczenia, w tym harmonogramu i leków. Pokaże on również, jak podawać codzienne zastrzyki FSH i przekaże instrukcje dotyczące wszelkich innych leków, które mogą być potrzebne podczas cyklu leczenia.

Krok 2: Stymulacja jajników

Ten etap obejmuje stymulację jajników za pomocą leków w celu pobudzenia wzrostu pęcherzyków zawierających komórki jajowe. Stymulację tę uzyskuje się poprzez codzienne wstrzykiwanie FSH przez 9 do 14 dni. Stosowana dawka FSH jest nieco wyższa niż ta wytwarzana naturalnie przez kobietę – w nadziei na stymulację wzrostu kilku pęcherzyków.

Reakcja jajników jest monitorowana za pomocą skanów ultrasonograficznych i regularnych badań krwi. Większość kobiet uczy się samodzielnie wykonywać zastrzyki lub ich partner może im w tym pomóc, co zmniejsza liczbę wizyt w klinice.

Etap 3: Wyzwolenie zastrzyku

Faza stymulacji jajników kończy się, gdy badanie ultrasonograficzne wykaże, że liczba i wielkość pęcherzyków jest odpowiednia. Wstrzykiwanie FSH i agonisty/antagonisty GnRH (supresor przysadki mózgowej) zostaje wówczas przerwane. Po potwierdzeniu przez koordynatora ds. płodności terminu zabiegu w klinice, poinformuje on Panią o dokładnym czasie podania zastrzyku indukcyjnego. Jest to wstrzyknięcie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w celu pobudzenia ostatecznego dojrzewania komórki jajowej i oderwania jej od ściany pęcherzyka.

Komórka jajowa jest pobierana na drugi dzień rano po ostatnim wstrzyknięciu (34-36 godzin później). Czas wykonania zastrzyku wyzwalającego ma kluczowe znaczenie, więc proszę upewnić się, że dokładnie zanotowała go Pani w swoich instrukcjach.

Etap 4: Pobranie komórek jajowych i plemników

Państwa specjalista przystąpi następnie do pobrania lub “pobrania” komórek jajowych w warunkach lekkiej sedacji. Polega to na wprowadzeniu sondy pod kontrolą USG, do której przymocowana jest cienka igła, przez kanał pochwy do każdego pęcherzyka jajnikowego. Płyn zawarty w pęcherzyku jest następnie pobierany do probówki i badany pod mikroskopem pod kątem obecności komórek jajowych.

Procedura ta trwa od 20 do 30 minut, w zależności od liczby rozwiniętych pęcherzyków. Po pobraniu komórek jajowych będzie Pani odpoczywać przez godzinę przed powrotem do domu. Miejskie centrum leczenia niepłodności zaleca pacjentkom wzięcie dnia wolnego od pracy i unikanie forsownych ćwiczeń fizycznych.

W dniu pobrania komórek jajowych Pani partner zostanie poproszony o pobranie próbki nasienia. Toalety dla mężczyzn są dostępne w każdej klinice City Fertility Centre. Jeśli Pani i Pani partner macie jakiekolwiek obawy dotyczące pobrania próbki, prosimy omówić je z personelem przed rozpoczęciem cyklu. Możliwe jest pobranie próbki w domu i przyniesienie jej do kliniki lub zamrożenie próbki nasienia partnera jako rezerwy.

Krok 5: Zapłodnienie (inseminacja) i rozwój zarodka

Próbka nasienia jest płukana i zagęszczana, a następnie dodawana do komórek jajowych około cztery godziny po pobraniu. Nasienie i jaja są umieszczane w inkubatorze na noc, a następnego dnia jaja są badane pod kątem oznak zapłodnienia. Ogólnie rzecz biorąc, 60-70% jajeczek jest zapłodnionych, jeśli próbka nasienia wygląda normalnie.

Embriolog skontaktuje się z Panią w celu omówienia wyników zapłodnienia i wszelkich pytań. Zapłodnione jajeczka są następnie przechowywane w inkubatorze przez kolejne 48 godzin.

Specjalista prowadzący leczenie może zasugerować wewnątrzcytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemników (ICSI) jako część leczenia, jeśli jakość nasienia jest niska (liczba plemników, morfologia lub ruchliwość). ICSI jest specjalistyczną formą leczenia niepłodności męskiej i polega na wstrzyknięciu pojedynczego plemnika bezpośrednio do pojedynczej dojrzałej komórki jajowej.

Etap 6: Transfer zarodka

Transfer zarodka odbywa się dwa do pięciu dni po pobraniu komórki jajowej. Zarodek wybrany do transferu jest umieszczany w cienkim plastikowym cewniku (elastycznej rurce), który jest wprowadzany przez szyjkę macicy do macicy i delikatnie uwalniany. Sam proces trwa zaledwie kilka minut i na ogół jest bezbolesny.

Zazwyczaj przenoszony jest tylko jeden zarodek, lub dwa w wyjątkowych przypadkach – zależy to od Pani osobistej sytuacji i jakości zarodka.

Po transferze niektóre z pozostałych zarodków mogą nadawać się do witryfikacji (szybkiego zamrożenia), a opcja ta jest dostępna dla wszystkich pacjentów poddawanych leczeniu IVF w Turcji lub Hiszpanii, a nawet na Cyprze w przypadku PGD IVF.

Zamrożone zarodki można wykorzystać w kolejnych cyklach, jeśli pierwszy był nieudany. Aby zarodki mogły zostać zamrożone, nie mogą wykazywać żadnych oznak nieprawidłowego/wolnego rozwoju lub fragmentacji (rozpadu komórek).

Etap 7: Faza lutealna

Faza lutealna to dwutygodniowy okres pomiędzy transferem zarodka a testem ciążowym. W tym czasie ważne jest, aby dbała Pani o siebie i utrzymywała zdrowie i dobre samopoczucie. Będzie Pani zachęcana do ograniczenia wszelkiej forsownej aktywności przez 24 godziny po transferze.

Leki progesteronowe, które zacznie Pani przyjmować po pobraniu komórek jajowych, mogą czasami powodować zmęczenie, nudności, skurcze i wzdęcia. Jeśli odczuwa Pani dyskomfort, może Pani zażyć lek przeciwbólowy. Jeśli niepokoją Panią jakiekolwiek objawy, proszę skontaktować się z centrum leczenia niepłodności i porozmawiać z koordynatorem ds. leczenia niepłodności.

Krwawienie z pochwy może wystąpić przed wykonaniem testu ciążowego, ale nie zawsze oznacza to niepowodzenie leczenia. Powinna Pani kontynuować przyjmowanie leków do czasu wystąpienia pełnej miesiączki i/lub otrzymania przez Panią i specjalistę wyników badania krwi.

Krok 8: Test ciążowy

Test ciążowy z krwi należy wykonać około 14 dni po transferze zarodka. Pielęgniarka poinformuje Panią telefonicznie o wynikach i doradzi kolejne kroki na drodze do porodu.

Zdajemy sobie sprawę, że okres pomiędzy transferem zarodka a wykonaniem testu ciążowego może być dla Pani emocjonalny i pełen niepokoju. Rozumiemy, że może to być trudny czas i zachęcamy do skontaktowania się z kliniką w celu uzyskania pomocy, jeśli ma Pani trudności z radzeniem sobie ze stresem związanym z oczekiwaniem. Dostęp do profesjonalnego doradztwa jest również dostępny w ramach leczenia IVF.

Skorzystaj z BEZPŁATNEJ oceny!

Na żądanie i
bez żadnych zobowiązań z Twojej strony.

100% bezpłatna konsultacja. Analizujemy Twoją sytuację, potrzeby i oczekiwania. Oszacujemy budżet potrzebny na : Lot + Hotel + Taxi + Leczenie.

Przez cały czas zachowujesz pełną kontrolę nad procesem. Całkowity spokój ducha.

O autorze

Laurence

Nazywam się Laurence Tung. Jestem pisarzem medycznym z wiedzą naukową w kilku dziedzinach. Ostatnio zajmowałem się takimi obszarami terapeutycznymi jak reumatologia i hipercholesterolemia. Mam również doświadczenie w genomice, epigenetyce, biologii molekularnej i biochemii. Pomagam tej stronie publikować wysokiej jakości artykuły na temat turystyki medycznej.

‍👩‍⚕ UZYSKAJ BEZPŁATNĄ WYCENĘ ➡️